Övriga guider

Monica Attebrant, Löttorp
guidar biologi, natur och järnålder
monica.attebrant@gmail.com

Ingemar Eriksson, Alböke
fiskeguide
ingemar.eriksson@fiskeoland.se

Christer Ernborg, Wannborga
natur- och geoguide
christerernborg@hotmail.com

Jörgen Hedman, Föra
guidar med tonvikt på historia och medeltid/kyrkohistoria
magister.hedman@gmail.com

Charlotte Håkansson van Luijn, Köpingsvik
leder löpguidningar, guidar om vikingar och geologi
olandsguide@traject.se

Eva Jeansson, Bredsättra
guidar på Himmelsberga och på hela Öland
ejeansson@gmail.com

Jacob Jonsson, Alböke
fiskeguide
jacob.jonsson@fiskeoland.se

Maj-Britt Karlsson
guidar alvarsvandringar till bl.a Dröstorp, Tornrör och Trindkärr
Maj-britt-karlsson@hotmail.com

Maria Johansson
guidar natur och kultur, leder ”häxvandringar”
upplevnaturochkulturguide@gmail.com

Marlene Pedersen Andreasson, Jordsläta
guidar folkliv och lantbruk, kultur och natur
marlene.pedersen@telia.com

Anders Sjökvist, Äleklinta
geo-guide,  Äleklinta
andersskvist@gmail.com

Karin Westbergh, Kalmar
guidar turer på tema kultur/natur/berättelser/skrönor
info@temavandringar.se

. .

Övriga guider turer